Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Dolný PialHľadať
 
 

Šport Centrum Dolný Pial

Športový klub ŠPORT CENTRUM Dolný Pial je dobrovoľné združenie občanov, nezisková organizácia, prostredníctvom, ktorej sa vykonáva športová činnosť zameraná na kulturistiku, fitness, silové športy, rozvoj kondičných schopností a iné športové záujmové činnosti.

Fotka posilňovne

 

 


 

10 ROKOV KULTURISTIKY V OBCI DOLNÝ PIAL

 

Začalo to ešte trocha skôr ako pred desiatimi rokmi, ale ťažko ešte hovoriť o kulturistike keď partia chalanov začne po pivniciach zdvíhať činky.

Zo zdvíhania činiek sa však postupne stávala mánia a tréningy sa začali podobať na rozumné, systematické cvičenie a začali sa dostavovať aj prvé výsledky práce s ťažkým železom, lebo zatiaľ bolo činiek málo a makalo sa so všetkým čo bolo ťažké.

Kulturistika na Piali však nebola iba o cvičení, ale aj o stálom vylepšovaní posilňovne, ktorú sme si stále vyrábali, a vyrábame sami, alebo sme veci postupne zháňali od známych, ktorí nám vedeli pomôcť.

Ako sa rozrastalo vybavenie posilňovne a postupne narastala aj svalová hmota začal sa v nás prebúdzať športový duch a začali sme pociťovať potrebu s niekým sa porovnať a tak objektívne zhodnotiť naše športové úsilie. Háčik bol však v tom, že na Slovensku sú súťaže len na tej najvyššej úrovni tak sme si v roku 2006 vymysleli a zároveň aj zorganizovali vlastnú kulturistickú súťaž pre začiatočníkov Dolnopialský pohár v kulturistike juniorov, tu by sa už mohlo začať hovoriť o začiatku kulturistiky v obci Dolný Pial.

Dolnopialský pohár

Dolnopialský pohár mal aj svoj druhý ročník v roku 2007, kde sme sa tešili ešte lepšej účasti pretekárov a aj veľkému záujmu zo strany divákov.

Dolnopialský pohár-súťažiaci

Po týchto súťažiach som už ja v kulturistike nepokračoval, pretože ma zlákalo aj čaro iných športov ako je cyklistika, turistika a mnoho ďalších na rekreačnej úrovni, ale pravidelnému tréningu v posilňovni som zostal aj tak najvernejší. Marcel však pokračoval v kulturistike na vyššej úrovni a absolvoval viacero štartov na významných Slovenských pohárových súťažiach kde k jeho najlepšiemu úspechu patrí 2.miesto na Veľkej cene Dubnice 2008, ktorá je nominačnou súťažou na majstrovstvá sveta.

Fotka z Veľkej ceny Dubnice

Marcel

Po týchto súťažiach začínalo na Piali cvičiť čoraz viac ľudí, ale väčšina z nich len príležitostne a len na rekreačnej úrovni, ale aj to je veľmi správne veď predsa nie každý chce a môže byť kulturista.

Ale našli sa aj taký, ktorý posilňovanie brali od začiatku veľmi vážne a na Piali sa začal formovať nový súťažný kulturista a v roku 2011 sa na súťažné pódium postavil aj Matúš Laurenčík, ktorý na Veľkej cene Dubnice obsadil pekné 3. miesto. A potom v ďalších 3 sezónach absolvoval viacero súťaží, kde obsadzoval finálové umiestnenia. Štartoval na veľmi kvalitných súťažiach ako majstrovstvá Slovenska juniorov v Beckove, majstrovstvá Slovenska mužov v Košiciach, či jeho posledná súťaž majstrovstvá Slovenska v Hnúšti. Momentálne si Matúš trocha odskočil do iného športu a pripravuje sa na Majstrovstvá Slovenska v silovom trojboji, ktoré budú v Bratislave 14.-15. mája 2016 na ktorých mu budeme držať palce, aby sme mohli byť hrdý na to akých dobrých športovcov vychovala Dolnopialska posilka.

Matúš

Matúš

V roku 2011 začal poctivo makať aj ďalší borec Marek Botka z ktorého sa tiež stal veľmi dobrý kulturista, ktorý sa vo výbornej forme predstavil na svojej prvej súťaži Veľká cena Dubnice 2014, kde v silnej konkurencii, v kategórii mal aj nasledovného majstra sveta, obsadil finálové 5. miesto, ktoré tiež rovnako obsadil na tomto istom podujatí aj v roku 2015 v ešte silnejšej konkurencii ako v predchádzajúcom roku.

Marek

Marek

Postupom času sa na Piali rekreačne začalo venovať cvičeniu čoraz viac mladých chlapcov no nie všetci majú pre tento šport dostatok pevnej vôle, ale dostatok pevnej vôle a odhodlania nazbieral ďalší borec Kristián Bútora, ktorý asi pred dvomi rokmi začal poctivo pracovať na svojom tele a na Majstrovstvách Slovenska v kulturistike dorastencov obsadil síce nepopulárne, ale aj tak veľmi pekné 4. miesto.

Kristián

Dúfam, že tvrdá práca týchto spomínaných borcov bude inšpiráciou pre ďalších chlapcov, ale aj dievčatá a budeme mať z našej posilňovne stále úspešných športovcov aspoň na najvyššej Slovenskej a verím, že časom aj medzinárodnej úrovni.

                                                                                                                       

autor: Ivan Mészáros


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka